Toyota Corolla 2009 Model için Bakım Periyotları

Merhaba. Toyota Corolla sahiplerini en fazla iilgilendiren konulardan  birisi de arabalarının bakım süreçleri. bu konuda kullanıcı el kitabında bakım sireçleri ile ilgili bir tablo mevcut. Arabamda bulunan el kitabından ilgili sayfaları bu yazıma ekledim. sizlerde bakım periyotlarını kontrol ederek zamanı geldiğinde yaptırabilirsiniz.Tabloları incelediğinizde bakım sürecinde her yıl yada 10000 km'de bir yağ değişimi mevcut. 1.4 D4-D dzel motor için 4.5 lt Motor yağı yeterli oluyor. Yağ firmaları aracınızın ihtiyacı olan yağın marka ve modelini katalogdan bakarak vereceklerdir. Ben her bakımda Petrol Ofisinin 5/30 yağını kullanıyorum. 
Yağ filtresi de her yağ değişiminde değişmesi gereken bir parça. Çok pahalı değil.  Hava ve Polen Filtreleri temiz şehirler için 20000 km de bir değişir dese de siz her yağ değişiminde hava ve polen filtrelerini değiştirmeyi unutmayın.  Zaten temiz hava girişi ile yakıt tasarrufu yaoacak olan aracınız hava ve polen filtrelerinin parasını amorti edecektir. 

Geçen hafta aracımın bakım malzemelerini satın aldığım firmanın ücretsiz değişim kampanyasından faydalandım. 4.5 lt. Petrol Ofisi 5/30 Dizel Motor Yağı, Yağ filtresi, Hava ve polen filtreleri ile birlikte toplam 170 TL ödedim. Bunun içine yakıt filtresi de girerse eğer 250 TL'yi bulacaktır tahminimce. 
Polen filtresi torpido gözünün arkasında. Polen filtresini değiştirmek bazı ustalara zor geliyor. Ben kendim değiştirmeyi öğrendim. 5 dakika bile sürmüyor.

Sizler de bakımlarınızı güvenebileceğiniz bir yağ değişim merkezinde hesaplı olarak yaptırabilirsiniz. 

Toyota düzenli bakım yapıldığında kolay sorun çıkarmayan bir araç. Mühendisleri  aracın mekaniğini en az sorun çıkaracak şekilde tasarlıyorlar. Kaza yapmadığınız ve yedek parçaya ihtiyaç duymadığınız sürece aracınız son derece hesaplı olacaktır. Yedek parça konusunda da yan sanayisi gelişmiş bir otomobil olan Toyota Corolla sahibi olmaktan ben memnunum.

Arabanızı sağlıklı ve mutluluk içerisinde kullanmanız dileğiyle.

Arabanızın kullanıcı el kitabı yoksa bu adresten indirebilirsiniz.

Yorumlar

  1. ben bakımlarımı sürekli serviste yaptırıyorum. özel servise gitmek sizce riskli mi?

    YanıtlaSil
  2. otomatik vites adaptasyonu periyodu nedir acaba bilen var mı?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder