Toyota Corolla MMT Şanzıman

Merhaba Toyota sevenler. 2009 Model Toyota Corolla arabamın şanzımanı MMT. Bence şehir içinde kullanımı kolay hele dikkati kolay dağılanlar için şart. Ben alırken seçme şansım yoktu, fakat iyi ki MMT Şanzıman bir Toyota Corolla kullanıyorum.


MMT Şanzıman Ne Demek?

MMT şanzıman (Multi Mode Transmission) hem otomatik hem de mnauel kullanılabilen şanzıman demek. Aslında mekanizma manuel şanzımanın bir elektro motor ve bilgisayar vasıtası ile otomatikleştirilmesi yöntemi ile çalışıyor. İstediğiniz zaman manuel kullanabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman ise otomatik kullanıma devam edebiliyorsunuz.

MMT Şanzımanın kullanımı kolay lakin her teknoloji ilk çıktığında sorunlar ile mücadele etmeye başlıyor ve ilerleyen zamanda da sorunlar en aza indirgeniyor. MMT şanzımanda da durum böyle. Sallama sorunu, vites atmama sorunu, performans sorunları zamanla çözülmüş ve Toyota Corolla 2017 modeller de en aza indirgenmiş. 

Benim kullandığım şanzıman 5 ileri vites iken günümüzde Toyota 7 ileri vites MMT şanzıman kullanmakta. Bu da hem yakıt tasarrufunu hem de performansı bir araya getiriyor.

Elbette Toyota diğer bazı otomobillerinde tam otomatik şanzımanlarda kullanmakta. Aracınızın motor bakımı gibi şanzımanında bakımları mevcut.

hemen hemen her 80.000 km de bir şanzıman yağının değişmesi gerekiyor. bununla birlikte bilgisayar ile adaptaston da yapılıyor. Baskı balata değişimi her arabada değişiklik gösterse de 100.000 ile 150.000 km arasında değişim zamanı gelebilir. 

Bir başka yazıda görüşmek üzere 

Yorumlar

  1. 2010 model Toyota Corolla kullanıyorum. Bazen benim arabamda vites geçişlerinde, kalkışlarda özellikle de hava soğuk iken titreme oluyor. Vites geçişlerini nasıl düzeltebileceğimi bilmiyorum. Yüksek devirlerde kullanırken de devir yükselip düşüyor. bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder