Toyota Corolla Stepne (Yedek Teker)

Merhaba. yaşadığım mahallede inşaat faaliyetleri son sürat devam etmekte. son 12 aydır 10 defa tekerleklere batan vida ve çivilerden dolayı lastiklerimi onartmak zorunda kaldım. Tabii ki bir çok defa da stepneyi kullanmak durumunda kaldım.

2009 model Toyota Corolla bagajında standart jant bir stepne mevcut. Aracımın jantları ile aynı. Bazı firmalar jant ve lastik fiyatlarından tasarruf edebilmek adına bagaja küçük boyutlarda stepne yerleştiriyorlar. Hatta daha da ileri gidip lastik onarım spreyi koyanlar bile var.
Her yıl bagajdaki stepnenin bakımını yaptırırım. Ayda bir bagajı açıp yedek lastiğin havasına bakarım. Sönmüşse veya başka bir durum varsa mutlaka onarımını yaptırırım ve işimi sağlamayı severim.
Aslında otomobil kullanmak sadece direksiyona geçip aracı bir yerden başka bir yere götürmek değil. Aracın temel bakımlarını yapmak, aracın soğutma ve hidrolik sıvılarını kontrol etmek, lastikleri gözden geçirmek, motor ve kaporta temizliğini yapmak veya yaptırmak, anlayacağınız aracın hem temiz hem de bakımlı olmasını sağlamak, kurallara uygun kullanmak, sabırlı ve saygılı olmak otomobil kullanmaktır.
Siz de uzun süredir aracınızın bakımlarını aksattıysanız mutlaka yaptırmalısınız. Özellikle stepne (yedek lastik) 'in bakımlı ve her an kullanıma hazır olması oldukça önemli. yolda kalmaktan kurtulmak bile bir nimet.
Sağlıcakla kalın.

Yorumlar

  1. Stepne yerine kullanılan lastik onarım spreyleri lastikçiler tarafından pek sevilmiyor. Lastiğin içine sıkılan kimyasalların onarım esnasında temizlenmesi çok zahmetli.

    YanıtlaSil
  2. bazı araç kullanıcıları araçlarında LPG dönüşümü yaparken aracın yedek lastiğinin yerine LPG tankı takıyorlar. yedek lastiği de eve bırakıyorlar. lastik patlayınca da çekici çağırmak zorunda kalıyorlar. bu konuda mevzuatın güncellenmesi en mantıklısı olacaktır. yedek lastiğini aracın bagajında ve yerinde olması önemli diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder