Toyota Corolla Uzun Yol Performansı


Merhaba Toyota Corolla sevenler. 3 yıldan fazladır Toyota Corolla kullanıyorum. şehir içi ve şehir dışında kullanma şansım oldu.

Geçen gün Ankara'ya gitmem gerekiyordu. Çocuklarla beraber bir günlüğüne Ankara'ya gidip gelmek için planlarımızı yaptık. Uzun Yola çıkmadan önce mutlaka aracı ustama gösteririm. Benim dışımda bir gözün aracı kontrol etmesi gerekir diye düşünürüm.
Ahmet Usta aracın balatalarını, fren hortumlarını, yağ, antifriz ve fren hidrolik sıvılarını, kayışları aracın yürüyenini kontrol etti.
Daha sonra, kışlık lastikleri yeni değiştirmeme rağmen aracın lastiklerini de kontrol ettirdim.  Lastik havalarını ve balanslarını kontrol ettikten sonra artık yola çıkabilirdim.

Isparta'da Ankara'ya yolculuk pek zor bir yolculuk değil. gideceğim mesafe 450-520 km arası. Depodaki yakıt tasarruflu kullanımda götürür ve getirir diye düşünüyordum. Buna rağmen Ankara'ya gittiğimde depoyu yine de doldurdum. Normal şartlar altında ortalama 5 - 5,5 litre tükettim. depo 45 litre ve 900 km menzile tekabül ediyor. Yolculukta yokuş, iniş, viraj, fren gibi durumları da hesaba katmak lazım. ayrıca yolcu sayısı da oldukça etkili.

yolculukta yakıt ölçme huyumdan geçen yıl vazgeçmiştim. bu yüzden de gerekli yerlerde hızlı gerekli yerlerde yavaş gittim. Çocukların ihtiyaçlarından dolayı Afyon ve Sivrihisar'da iki mola verdim.
Toyota Corolla dizel motoru diğer dizel motorlar gibi ısındıkça sessizleşiyor ve sürücünün manevralarına daha iyi tepki veriyor. Giderek sessizleşen motoru dışarıdan dinlemek daha bir zevkli.

Uzun Yolculuk sonunda dizel motorun 1-2 dakika rölantide çalıştıktan sonra kapatılması motor ve turbo sağlığı için önemli.  Ben de bu rölantide çalışma süresince dışarıdan aracın sesini dinledim. Motor sesi benim çok hoşuma gidiyor.

Sonuç Olarak
Yolculuğun sonunda Toyota Corolla segmentine göre yolcuları yormayan ve performanslı bir araba. donanım paketindeki ses sistemi de oldukça iyi. Kaliteli müzikler ile yolculuğunuz keyifli hale geliyor. Arka koltuk başlıkları arkada uyumak isteyen yolcular için yeterli.  D ve E segmenti araçlar kadar geniş olmasa da kendi segmentindeki diğer araçlardan daha geniş bir diz mesafesi sunuyor denilebilir.
Bagaj hacmine diyecek yok. Toyota Corolla ile yolculuklarımızda hiç bagaj sorunu yaşamadık.

Ben aracımdan uzun yolda memnun kaldım. bu konuda görüş ve önerilerinizi yorumlara eklerseniz sevinirim.

Kazasız, Belasız, Cezasız günler dilerim.

Yorumlar

  1. ben de Toyota Avensis kullanıyorum. Avensis bu konuda daha başarılı bir otomobil. hem konforlu hem de performanslı. Toyota genelde en az masrafla en fazla konforu ve performansı sunmaya çalışıyor. kullanma kılavuzunda bile felsefelerini yazıyorlar.

    YanıtlaSil
  2. Evet Avensis rahatlık açısından Corolla'dan daha üstün. Bu konuda sizinle aynı görüşteyim. Bununla birlikte kendi segmentinde oldukça iyi bir araç. Yorumlarınız için Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder