Toyota Corolla MMT Şanzıman Sorunu

MMT şanzıman Toyota firmasının arraçlarında kullandığı otomotikleştirilmiş manuel şanzıman sistemi. Blogumda MMT şanzıman ile ilgili bilgi veren yazımı BURADAN okuyabilirsiniz.

Geçenlerde eşim vites geçişlerinde sıkıntı yaşadığını, ilk hareket esnasında aracın kontrolsüz bir şekilde ileri atıldığını, fren sonrasında sarsıntılar yaşadığını anlattı. Ben de kendisi ile birlikte bir test sürüşü yaptım. Fakat eşimin bahsettiği sorunların hiçbirini ben yaşamadım.
Ertesi sabah Toyota Corolla mızı ben kullanayım dedim. Eşimin bahsettiği titreme ve ses sorunlarını tespit edebilirsem servise götürüp bakımını yaptırabilirim diye düşünmüştüm. Motoru çalıştırdım. Vitesi  E moduna alarak ayağımı frenden kaldırdığımda araç ileriye doğru kontrolsüz bir şekilde atılıverdi.

Eşimin dediği bütün soruNları o gün yaşadım ve hemen Yetkili servisi aradaım. Yetkili servis bahsettiğim sorunun çözümü için yaklaşık 3500 TL gibi bir masraf etmem gerektiğini, istersem çekici yönlendirebileceklerini söyledi. Ben de  daha önce de aracımın bakımlarını yapan ustama bir gösterdim.
Ustam, Sanayi de dükkan komşusu olan otomatik şanzımancı Kamil Ustayı çağırdı. Kamil Usta aracı test eder etmez , aktüatör motorlarının bakımın yapılması gerektiğini ve motorlardan birisinin değişmesi gerekebileceğini söyledi. Masraf olarak ta maksimum 1000 TL masrafı olacağını söyledi.

Kamil ustanın konuşmasından ve davranışlarından güven duydum ve aracımı bıraktım. Aracımı akşam saat 6 gibi alabileceğimi söyledi.

Akşam 6 gibi gittiğimde aracımın kapının önünde yıkanmış, temizlenmiş bir şekilde buldum. Kamil Usta aracın   aktüatör motorunun  bakımlarını yaptığını motorları değiştirmeden kömürlerin değiştiğini, toz ve kirlerin temizliği için 10 tane balata spreyi kullandığını anlattı. Bilgisayar kontrolü ile vites geçişlerinin adaptasyon sorununun da giderildiğini anlattı.
Sıra Hesap ödemeye gelmişti. Kamil Usta 750 TL ödememin yeterli olacağını hatta kredi kartına taksit yapabileceğini belirtti. Aracı test ettim. vites geçişleri düzelmiş ve aracım kendine gelmişti.
Aracımı teslim aldım ve eve gittim.

Toyota Corolla MMT Şanzıman Sorunu 

Toyota Corolla MMT Şanzıman Sorunu aslında kronik sorunlardan. Aracı çok tozlu, ıslak ve çamurlu yerlerde kullandığınızda Şanzımanın aşrı kirlenmesi motorların arıza yapmasına sebep oluyor. Aracınızı yıkatırken aracın alt kısımlarının temizlenmediğini hepimiz biliyoruz. bu yüzden de zamanla aracın şanzıman motorlarının revize edilmesi gerekiyor.

Yetkili Servis bu tür durumlarda motorları Yenisi ile değiştiriyor. Bu da maliyeti artırıyor. Biz otomobil kullanıcılarının her an bir sorunla karşılaşabilme durumuna karşı  kenarda bir miktar para ayırmamız iyi olur diye düşünüyorum.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle.

Yorumlar

  1. hasan bağdat30 Mart 2018 11:49

    merhaba;

    bende toyoto mmt sanzıman sorunu yaşayan ve servise tonlarca para harcayan biri olarak neden daha önce makaleyi yayınlamadığın için üzüldüm. Bizim için servis her şey demek ama bilmediğimiz servisin tamirat yapmadığı onlar ancak parça değiştiriyorlar ve yüklü miktar paralar karşılığında sorunu giderdik diyorlar. Aslında olan sök tak. Yazık....

    YanıtlaSil

Yorum Gönder